ادامه بیعت پس از نماز و زمزمه های مخفیانه منافقان علیه امیرالمومنین ع

امروز پس از نماز مراسم بيعت ادامه يافت. مسلمانان كنار دو خيمه صف كشيدند و ابتدا با پیامبر صلی الله عليه و آله دست بيعت دادند و سپس به خيمه اميرالمؤمنين‏ عليه السلام رفته دست بيعت مى‏دادند و «السلام عليك يا أميرالمؤمنين» مى‏گفتند و با تبريك و تهنيت بيرون مى‏آمدند.
امروز نيز مراسم بيعت تا پاسى از شب ادامه يافت و بعد از آن مسلمانان براى استراحت به خيمه‏هايشان رفتند تا بقيه افراد فردا بيعت كنند.
منافقين در اين شب در اجتماعات چند نفرى كنار يكديگر جمع شدند و كلماتى كفرآميز بر زبان راندند. و تا آن‌جا پيش رفتند كه عده‏اى از آن‌ها با اشاره به سوسمارى كه در حال گذشتن از كنار خيمه بود گفتند: «اى كاش محمد اين سوسمار را به جاى على امير ما قرار مى‏داد!»
ابوذر سخن آنان را شنيد و براى پیامبر صلی الله عليه و آله نقل كرد. حضرت سراغ آنان فرستاد. وقتى حاضر شدند خبر ابوذر را برايشان بازگو كرد. آنان با بى‏شرمى تمام انكار كرده و قسم خوردند كه نگفته‏اند. اما از طرف خداوند آيه 74 سوره توبه در ردّ آنان آمد:
«يَحْلِفُون بِاللَّهِ ما قالوا وَ لَقَد قالوا كلِمةَ الكُفر بَعْد اِسلامِهم»
«به خدا قسم ياد مى‏كنند كه نگفته‏اند در حالى كه سخن كفر را بعد از اسلامشان بر زبان آورده‏اند».
سپس حضرت فرمود: «آسمان سايه نينداخته و زمين بر خود حمل نكرده راستگوتر از ابوذر را، و جبرئيل برايم خبر آورده كه روز قيامت قومى را مى‏آوردند كه امام آنان سوسمار است! مواظب باشيد كه شما نباشيد!»*
* مناقب ابن شهر آشوب : ج2 ص242. بحارالانوار: ج 37 ص 163. عوالم العلوم: ج 3 /15 ص 163.