نزول امر الهی به ابلاغ ولایت امیرالمومنین ع در حضور مسلمین

نماز صبح امروز دوشنبه هجدهم ذى‌الحجه در راه خوانده‌شد و كاروان حركت خود را به سمت غدير ادامه داد و فقط حدود پنج ساعت ديگر از راه باقى مانده‌بود.
پیامبر صلی الله عليه و آله در راه اميرالمؤمنين عليه السلام را فراخواند و از نزول آيه 67 سوره مائده خبر داده، فرمود: خدا آيه «يا أيُّها الرَّسولُ بَلّغ ما أُنزلَ اِليكَ مِن رَبِّك» را نازل كرد، يعنى درباره ولايت تو يا على؛ همچنين «و اِن لمْ تَفعل فَما بَلَّغتَ رِسالَته» يعنى اگر آن‌چه درباره ولايت تو دستور داده شده‏ام را انجام ندهم عمل من باطل مى‏شود، وهركس بدون ولايت تو خدا را ملاقات كند عملش باطل مى‏شود.*
ادامه راه با سرعت بيشترى طى مى‏شد، اما منافقين هنوز در فكر نقشه‏هاى خود بودند. عده‏اى از آن‌ها جلوتر از قافله حركت كردند و از غدير گذشته و تا نزديكى‏هاى جحفه پيش رفتند!!
آن‌ها با اين كارشان مى‏خواستند عده‏اى از مسلمانان را به دنبال خود روانه كنند تا عملاً برنامه غدير انجام نشود. پیامبر صلی الله عليه و آله - كه از اين كارشان مطلع بود - وقتى به غدير رسيدند عده‏اى را فرستاد تا آن‌ها را بازگردانند و اين‌گونه يكى ديگر از توطئه‏هاى منافقين نافرجام ماند.
اينك نماى چند درخت كهنسال و بركه «خُم» از دور پيدا بود. اين سرزمين به پيامبر صلى الله عليه و آله خوش‌آمد مى‏گويد و حضرت نيز آن را مقدّس مى‏داند، زيرا كه از آن‌جا نداى ولايت بر تارك زمان نقش بست تا به گوش جهانيان تا آخر دنيا برسد.
اينك كاروان دوباره به راه افتاد تا به «غدير خم» برسد و آن‌جا مراسمى را ببيند كه آينده مسلمانان در گرو آن است.
* تفسير برهان: ج 1 ص 488.